سوالات متداول

پرسش و پاسخ

Uncategorised

سوالات متداول - زیبایی زنان

آیا استفاده از این دستگاه مخصوص سنین خاصی می باشد ؟

خیر ، لیزر واژینال در هر سنی با توجه به علائم بیمار قابل انجام است.

آیا بعد از درمان کامل واژینال با لیزر نیاز به تکرار آن بعد از مدتی وجود دارد ؟

بله ، با توجه به افزایش سن و تغییرات دستگاه تناسلی جهت جوان نگه داشتن و حفظ سلامت و زیبایی توصیه میشود . لیزر واژینال به فواصل یک و نیم تا دو سال بعد از اتمام دوره اول یک نوبت تکرار شوذ .

آیا بعد از انجام لیزر درمانی بیمار قادر است فعالیت طبیعی خود را داشته باشد ؟

خوشبختانه این عمل کامل سرپایی بوده و نیاز به هیچ گونه دوره نقاهت بعد از عمل ندارد .

سوالات متداول - بوتاکس

پس از تزریق اولین ویزیت توسط پزشک چه زمانی می باشد؟

ضروری است ظرف 14 روز پس از تزریق جهت بررسی تاثیر درمان توسط پزشک ویزیت شوید

پس از تزریق چه موقع می توان در معرض آفتاب قرار گرفت؟

فورا، البته با مصرف ضدآفتاب

پس از تزریق منتظر چه مواردی باشیم؟

ندرتا خونمردگی و تورم ممکن است پیش آید، به خصوص در ناحیه خطوط پاکلاغی کنار چشم که می تواند باعث کبودی کوچکی درزیر یا کنار چشم شود.

پس از تزریق چه موقع می توان آرایش نمود یا از گوشواره استفاده کرد؟

بلافاصله به جز در ناحیه ائی که تزریق انجام شده است .

در چه صورتی باید با پزشک خود تماس گرفت ؟

در صورت ایجاد خونمردگی یا تورم شدید یا شروع افتادگی پلک.

چه موقع می توان دوش گرفت، حمام کرد، مسواک زد، شانه نمود، مورا رنگ کرد یا فرزد ؟

در روز تزریق از استحمام و مراجعه به آرایشگاه خودداری نمائید اما برای انجام سایر اعمال محدودیتی وجود ندارد.

پس از تزریق چه زمانی می توان از داروهای موضعی استفاده کرد؟

استفاده از رتینوئیدها، کرم های AHA و ضد آفتاب ها یک روزپس از تزریق بلامانع است.

پس از تزریق چه می توان خورد یا آشامید؟

برای خوردن یا آشامیدن محدودیتی وجود ندارد.

از چه چیزهایی باید پرهیز نمود و به چه مدت؟

داروهای ضد التهاب ممکن است خون شما را رقیق کرده و خونریزی و خونمردگی را افزایش دهند، این داروها باید از 4 روز قبل تا 4 روز پس از تزریق قطع گردند. درصورت مصرف داروهای آسپیرین ، بروفن ، دیکلوفناک ، ایندومتاسین، ناپروکسن ، وارفارین ، هپارین و …. پزشک خود را مطلع نمایید . مصرف بیش از حد الکل و مکملهای ویتامین E ممکن است میزان خونمردگی را افزایش دهند

از چه کارهایی باید پرهیز نمود و به چه مدت؟

محل تزریق را نباید مالش داد. همچنین باید از ورزش های سنگین تا 4 ساعت پس از تزریق پرهیز نمود. پس از تزریق باید تا4 ساعت از خم شدن ، دراز کشیدن و خوابیدن خودداری کرد. از گرم کردن محل تزریق تا 24 ساعت خودداری نمائید ؛ از کلیه فعالیت هائی که منجر به برافروختگی صورت شما شود همانند : مصرف الکل ، ورزش ، سشوار کشیدن ، باد بخاری ماشین ، سونا و برنزه نمودن تا 24 ساعت خودداری نمائید . شما پس از تزریق به هیچ مسکنی نیاز ندارید. در صورت نیاز مصرف استامینوفن یا استامینوفن کدئین کفایت می کند. از مصرف داروهای ضد التهاب پرهیز کنید.

پس از تزریق چه کاری باید انجام داد؟

بهتر است تا یکساعت پس از تزریق مرتبا عضله تزریقی را حرکت دهید مثلا با لبخند زدن ، بالا بردن ابروها و اخم نمودن ، تا بوتاکس بهتر اثر نماید.

آیا انواع تقلبی و غیر مجاز بوتاکس در بازار موجود است؟

بلی، لازم است در مورد داروی مورد استفاده توسط پزشک خود مطمئن باشید، چرا که نمونه های تقلبی دارو در بازار موجود است که باعث ایجاد عوارض بسیاری می گردند. با توجه به بخشنامه های متعدد وزارت بهداشت و درمان ایران اولین نوع مجاز این فرآورده در ایران با نام تجاری Dysport ساخت انگلستان می باشد. از سال 1390 نوع کره ای با نام تجاری Neuronox موفق به اخذ مجوز از وزارت بهداشت گردیده است .

بهترین روش تزریق جهت رفع خطوط اخم عمیق چه می باشد؟

طبق مطالعات ، اثر بوتاکس حدود 12-17 هفته بعد از تزریق اولیه باقی می ماند. جهت حذف چین های عمیق بهتر است قبل از بازگشت قدرت عضلات به فاصله هر 4-3-ماه تزریق تکرار شود، این کار باعث می شود که عضلات ضعیف شده و پوست تا حدود 12 ماه صاف بماند. همچنین در موارد مقاوم، استفاده ازتزریق هیالورونیک اسید یا لیزربه دنبال بوتاکس نتیجه خوبی خواهد داشت. برخی از بیماران برای مشاهده اثر مطلوب بوتاکس نیاز به 2 یا چند جلسه تزریق بوتاکس دارند. در صد کمی از افراد به بوتاکس مقاوم بوده و به آن جواب نمی دهند. شما پس از 10 روز هیچ نتیجه ای از تزریق ندیدید، تزریق ترمیمی جهت شما انجام خواهد شد. جهت استفاده از این ترمیم رایگان مراجعه حضوری ظرف 14 روز پس از تزریق الزامی است، در غیر اینصورت ترمیم شامل حال شما نخواهد شد. توجه داشته باشید در صورتیکه حتی پس از ترمیم نیز پس از گذشت 10 روز نتیجه ای به دست نیاوردید نباید تزریق مجدد دیگری انجام دهید؛ ممکن است بدن شما دارای آنتی بادی های بر علیه بوتاکس باشد و تزریق مجدد آن برای شما سودی نخواهد داشت. بوتاکس ممکن است کلیه فعالیت های عضله را متوقف نکند. به خصوص در افراد با خطوط عمیق یا عضلات قوی. گاهی عضلات نزدیک به عضله تضعیف شده با فعالیت مضاعف خود باعث جبران عدم فعالیت عضلات تحت درمان شده، به طوری که عضلات قسمت خارجی ابرو به حدی منقبض می شوند که فرد قادر به اخم نمودن می شود. پس از تزریق دارو در ناحیه کنار چشم ممکن است شما بیش از پیش متوجه چروک های قسمت داخلی چشم و روی بینی خود گردید. نتایج درمان در جلسات متفاوت متغیر می باشد. به عنوان مثال درمان جلسه آتی ممکن است به خوبی درمان جلسه قبلی نباشد یا برعکس. دلیل این اتفاق خوب نبودن تزریق یا دارونیست، بلکه به علت متفاوت بودن فعالیت عضله در زمان های متفاوت در یک فرد می باشد.

آیا بوتاکس می تواند تنها جهت تضعیف عضله ( نه فلج کامل آن ) به کار رود؟

بله ، در واقع همین عمل صورت می گیرد تا صورت حالت غیر طبیعی پیدا نکند.

افراد تحت درمان پس از تزریق بوتاکس چه کمکی می توانند برای افزایش اثر دارو و کاهش احتمال عوارض بنمایند؟

استفاده از عضله و انقباض ارادی آن کمک می کند تا پروتئین در محل تزریق باقی مانده و تنها عضلات مورد نظر را تضعیف نماید. در روز تزریق خودداری از هرگونه ماساژ ودستکاری در محل تزریق ضروری می باشد.تا 4 ساعت بعد از تزریق از خم شدن به سمت جلو وعقب،درازکشیدن یاخوابیدن خودداری کنید.

اگر پس از تزریق بوتاکس افتادگی پلک رخ دهد چه باید کرد؟

افتادگی یک یا هر دو پلک عارضه موقتی است که تنها در کمتر از 1 درصد تزریق ها دیده می شود. این عارضه در اثر انتشار موضعی دارو در محل تزریق بوده که شیوع آنرا می توان با تزریق دوز دقیق دارو و نیز دراز نکشیدن فرد به مدت 4 ساعت پس از تزریق به حداقل رساند. اگر افتادگی پلک رخ دهد معمولا مختصر است و معمولا در عرض چندهفته بهبودی می یابد. قطره های چشمی مخصوصی جهت بهبود افتادگی پلک موجود می باشد. دقت نمائید که استفاده از داروهای غیر استاندارد و قاچاق احتمال عوارض را شدیداافزایش می دهد.

در صورتیکه خانمی در فاصله کمی قبل یا بعد از تزریق بوتاکس حامله شود چه اتفاقی می افتد ؟

بسیاری از بیماران مغزو اعصاب یا چشم پزشکی که بوتوکس تزریق نموده اند جنینهای سالمی بدنیا آورده اند. برای احتیاط بیشتر خانمهای حامله و شیرده باید از تزریق بوتوکس پرهیز نمایند.

آیا ممکن است فردی نسبت به بوتاکس آلرژی داشته باشد یا کهیر بزند؟

درافرادیکه سابقه حساسیت به توکسین بوتولیسم یا آلبومین دارند تزریق ممنوع است.

آیا بدن در برابر پروتئین بوتاکس آنتی بادی می سازد؟

مقادیر مورد نیاز جهت تولید آنتی بادی بسیار بیشتر از دوز داروی مورد استفاده در اعمال زیبایی است. در صد بسیار کمی از افراد دارای آنتی بادیهای هستند که بوتاکس را غیرفعال می کنند ( احتمالا در اثر مسمویت های غذایی که در گذشته ایجاد شده است) این افراد معمولا بهره ای از تزریق نخواهند برد. متاسفانه یکی از مهمترین مشکلات ناشی از استفاده از بوتاکس های چینی و قاچاق افزایش احتمال تولید آنتی بادی و مقاوم شدن افراد نسبت به اثر تمامی انواع بوتاکس است .

مزایای غیر منتظره بوتاکس چه می باشد؟

Tension Headache (سردرد ناشی از انقباض عضلات) در بعضی از بیماران بهبود می یابد. این حادثه زمانی رخ میدهد که بیمار دچار استرس یا فشار عصبی است و عضلات پیشانی و ابرو تحت درمان قرار می گیرند. با شل شدن عضلات، سردرد بیمار رفع می گردد.

روش های جایگزین بوتاکس چه هستند؟

فیلرها ( مواد پرکننده) مانند چربی ، هیالورونیک اسید، کلاژن، کلسیم هیدروکسی آپاتیت، روشهای لایه بردار مثل اسید ها یا لیزرها و جراحی لیفت پیشانی ، شقیقه ، گردن و قسمت میانی صورت.

تزریق بوتاکس تا چه سنی توصیه می شود ؟

به علت احتمال عدم اثربخشی توصیه می شود بعد از 65 سالگی تزریق بوتاکس انجام نشود .

استفاده از بوتاکس برای چه افرادی ممنوع است؟

استفاده از این دارو در افراد باردار ممنوع است. گرچه تاکنون ناهنجاری های مادرزادی در اثر این دارو گزارش نشده است. همچنین تزریق این دارو در مادران شیرده ممنوع است. در بیماران با سابقه بیماری های عصبی عضلانی ( ALS ، MS ، میاستنی گراویس ، سندرم لامبرت ایتون ) یا مبتلایان به سایر بیماری هایی که ناقل های عصبی را درگیر می کنند. و مبتلایان به میوپاتی تزریق بوتوکس جهت زیبایی ممنوع است. در صورت وجود سابقه هرگونه ضعف عضلانی طولانی مدت پزشک خود را مطلع نمایید. تا 6 ماه بعد از جراحی های چشم یا اطراف چشم همانند : لیزیک ، بلفاروپلاستی ( جراحی پلک ها ) و … از تزریق بوتاکس در اطراف چشم خودداری نمائید . از دیگر موارد منع تزریق بوتاکس افراد تحت درمان با داروهای تضعیف ایمنی ، آتروفی پوست، ناتوانی در انقباض عضلات منطقه مورد درمان برای مثال به علت پولیو ( فلج اطفال ) یا فلج بلز میباشد . افرادی که داروهای زیر را مصرف می کنند ممکن است اثرات افزایش یافته ای از بوتوکس را در عضله تزریقی تجربه کنند این داروها شامل : آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزید (استرپتومایسین، توبرومایسین، گارامایسین، جنتامایسین)، پنی سیل آمین، کینین و بلوک کننده های کانال کلسیم ( دیلتیازم، نیفیدیپین، وراپامیل) می باشند. در صورت سابقه حساسیت به آلبومین یالاکتوز قبل از تزریق پزشک را مطلع نمایید.

حداقل فاصله زمانی بین دو تزریق چه مدت است ؟

فاصله بین دو تزریق نباید کمتر از 3 ماه باشد .

تزریق مجدد بوتاکس چه زمانی لازم است؟

توصیه می شود که جهت حفظ فلج عضله برای حذف کامل خط اخم، تزریق آن هر 4-3 ماه تکرار گردد. به دنبال صاف شدن ناحیه به بیمار توصیه می شودکه تنها هنگامی که متوجه بازگشت حرکت عضله می شود مراجعه نماید که این فاصله ممکن است بین 12-4 ماه و گاهی طولانی تر نیز باشد.

اثر بوتاکس چه مدت باقی می ماند؟

شروع اثر چند روز پس از تزریق بوده و طی 2 هفته به حداکثر خود می رسد. فلج عضله پس از اولین تزریق حدود 3 تا 7 ماه طول می کشد.

پس از تزریق بوتاکس چه انتظاری داریم؟

بوتاکس یک ماده درمانی بی خطر جهت رفع چروک ها و عوارض آن حداقل و گذرا می باشد. ممکن است خونمردگی در محل تزریق به خصوص در ناحیه دور چشم دیده شود و گاهی یک درد خفیف یا سردرد به دنبال تزریق دیده می شود. خونمردگی ممکن است در افرادیکه سابقه مصرف آسپرین یا داروهای رقیق کننده خون را دارند بیشتر دیده شود؛ استفاده از کیسه یخ می تواند مانع خونمردگی شود. داروهای ضد التهاب نیز می توانند باعث رقیق شدن خون شما شده و خونریزی و خونمردگی را افزایش دهند. این داروها باید از 4 روز قبل تا 4 روز بعد از تزریق قطع گردند. در صورتیکه تحت درمان با داروهایی مثل آسپرین، ایندومتاسین، بروفن، پیروکسیکام، ناپروکسن، دیکلوفناک، ویتامین ای، وارفاین، هپارین و … هستید پزشک خود را مطلع نمایید. استفاده از استامینوفن بلامانع است.

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

در این روش از کوچکترین سرسوزنها استفاده می شود و خود دارو نیز به اندازه بی حس کننده های موضعی دردناک نیست. درد این تزریق کمتر از درد تزریق فیلر ها می باشد. درد تزریق را می توان با استفاده از کیسه یخ قبل از تزریق کاهش داد