لیزر اربیوم


این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تعریف لیزر اربیوم

 

لیزر اربیوم، نوعی لیزر قدیمی است و در گروه لیزرهای ابلیتیو جای می گیرد. لیزرهای ابیلیتو، به آن گروه از لیزرهایی گفته می شود که قسمتی از پوست را بر می دارند. علاوه بر لیزر اربیوم، لیزر CO2 (لیزر دی اکسید کربن) هم در گروه ابلیتیوها قرار دارد.

لیزر اربیوم نسل دوم لیزر های لایه برداری پوست می باشد که با تولید انرژی در حدود نور مادون قرمز و قابلیت جذب اشعه توسط آب موجود در سلول و قابل کنترل بودن عمق تاثیر اشعه سبب گردیده که از آثار حرارت اشعه کاسته شده و با انجام یک لایه برداری قابل کنترل تر و طول زمان بهبودی به مراتب کوتاه تر از لیزر CO2 به تدریج جایگزین لیزر CO2 در انجام لایه برداری های سطحی پوست به طور سر پایی شود و بر خلاف لیزر CO2 که تنها برای افراد سفید پوست و بور و روشن قابل استفاده می باشد ، لیزر اربیوم توانایی کار بر روی پوست های دیگر را نیز دارد و بر روی نواحی دست و گردن نیز قابل استفاده می باشد .

لیزر اربیوم که با مکانیسم تبخیر آب سلولی سبب انهدام سلول های سطحی و مرده پوست می شود ، لایه سطحی پوست را با عمق کمتری به تدریج برداشته و برای درمان چروک های سطحی در نواحی نظیر اطراف چشم ، اطراف دهان ، پوست صورت و گردن ، پشت دست ها قابل استفاده است باید توجه داشت که استفاده از لیزرهای لایه بردار تنها در بهبود چین و چروک های ظریف پوست که در حالت طبیعی و بدون حرکت عضلات صورت دیده می شوند موثر است و لذا کاربردی در بهبود چروک های عمیق نظیر چروک بینی و لب (Naso Labial Fold) و چروک و شکست های عمیق بین دو ابرو در اثر اخم کردن زیاد (glabella Fold) بسیار محدود و غیر موثر است همچنین چروک های دینامیک نظیر خطوطی که در اثر حرکات عضلات صورت ایجاد می شود قابل کنترل و درمان با لیزر نمی باشد و می باید از روش های دیگر نظیر استفاده از تزریق BOTOX یا پرکننده ها Filler و یا جراحی Lifting استفاده نمود .

آثار و عواقب احتمالی لیزر اربیوم

 

 

◾این لیزر با قدرت نفوذ بالایی که دارد، می تواند باعث آسیب به بافت های پوستی شود. قرمزی و التهاب ناشی از اربیوم هم زیاد است. به همین دلیل استفاده از اربیوم، در اصل برای برداشتن توده و ضایعات پوستی است و این لیزر در درمان چین و چروک کاربردی ندارد.

◾ازجمله معایب دیگر لیزر اربیوم آنست که عروق خونی را نمی بندد لذا خونریزی و ترشح بیشتری در محل عمل داریم .

◾ چون گرمای کمتری تولید می کند ، تاثیر آن در سفت کردن پوست به اندازه سایر لیزرها بعنوان مثال لیزر دی اکسید کربن یا همان CO2 نخواهد بود.

 

 

 

مزایای لیزر اربیوم

 

 

◾لیزر اربیوم یک روش غیر تهاجمی بوده و درد آن کمتر از سایر انواع لیزر است و به همین جهت نیاز به بیحسی یا بیهوشی آن نیز کمتراست،

◾عوارض کمتری دارد.

◾ زمان نقاهت آن بسیارکمتراست.

◾احتمال اینکه پوست را روشن کند کمتربوده وبه همین جهت در افرادی که پوست سبزه و تیره دارند راحت ترقابل استفاده است.

◾چروک های پنجه کلاغی (کنار خارجی چشم) به خوبی با لیزر اربیوم درمان می شوند.

◾درمان سریع و سرپایی

◾ چروک های سطحی بهتر درمان می شوند ولی چروک های عمیق تر کم تر .

 

 

 

 

 

 

انواع لیزر اربیوم

 

 

لیزر اربیوم گلاس erbium glass 1550nm

 

این لیزر مجهز ترین و پیشرفته ترین لیزر غیر تهاجمی در دنیا برای درمان چروک صورت و دورچشم می باشد ، همچنین این لیزر باعث شفاف شدن صورت و خصوصا سفت و کشیده شدن صورت میشود وبرای کسانی که پوست شل و افتاده دارند بسیار مناسب و موثر است و حتی تاثیر ضد چروک ان از لیزر فراکشنال CO2  هم بهتر وبیشتر است ، هر چند در بسیاری از موارد میتوان این دو نوع لیزر را با هم انجام داد چرا که هریک باعث تاثیر بهتر وبیشتر لیزر دیگر میشود خصوصا در مواردی که فرد دچار اسکار آکنه یا فرو رفتگی و ناهمواری در پوست خود دارد انجام همزمان این دونوع لیزر باعث تاثیر بهتر و بیشتر در درمان خواهد شد .

  تکنولوژی این لیزر بسیار پیشرفته می باشد بطوریکه طول موج اشعه ای که این لیزر تولید می کند بدون انکه به سطح پوست اسیب برساند به لایه میانی پوست نفوذ میکند وباعث افزایش کلاژن داخل پوست میشود لذا باعث سوختگی سطح پوست نمی شود و بعد از انجام این لیزر پوست شخص بمدت 2 تا 3 روز فقط کمی قرمز میشود و بعد از ان به حالت طبیعی بر می گردد لذا برای کسانی که شاغل هستند یا مجبورند مرتب بیرون از منزل تردد کنند بسیار مناسب است ، در دنیا شرکت های مختلفی این نوع لیزر ( تولید طول موج 1550 نانومتر ) را تولید کرده اند ولی از بین ده مارک مختلف تولید شده سه نوع ان ( افیرم ، موزاییک شرکت لوترونیک ، وسلاس ) از انواع دیگر پیشرفته تر و گران تر وبا کارایی و تاثیر بسیار بیشتر هستند و در بین این سه نوع لیزر سلاس به دلایل علمی و تجربی و کاربردی  بهتر و موثرتر می باشد  لذا در مرکز لیزر گیشا در در ماه 89 این لیزر خریداری و راه اندازی شده و در این مدت کوتاه هم مورد استقبال بسیاری از مراجعین قرار گرفته ، بطوریکه بعد از انجام اولین جلسه لیزر شخص اثرات ان را مشاهده و حس می کند، فواصل جلسات این لیزر 2 تا 4 هفته یک بار می باشد ، میانگین و متوسط  تعداد جلسات این لیزر هم 4 جلسه می باشد.

 

لیزر اربیوم فراکشنال 2940 نانومتر :

 

  این لیزر جدیدترین لیزر در درمان چروک صورت, منافذ باز صورت, شفاف شدن صورت, و درمان جای جوش است ، اگر میخواهید مکانیسم و تاثیرات  این لیزر را بهتر متوجه شوید بهتر است آن را رقیب لیزر فراکشنال CO2 بدانید چرا که نحوه کار و مکانیسم و تاثیر آن خیلی شبیه به لیزر فراکسل یا فراکشنال CO2 هست - تنها تفاوتی که دارد اینست که این لیزر( اربیوم 2940 )  غیر تهاجمی تر از لیزرفراکشنال CO2 است و میزان نفوذ اشعه ان به زیر پوست کمتر و در عوض عوارض و اسیب حرارتی ان به پوست کمتر است و سوختگی بعد از لیزر کمتر است و پوست زودتر ترمیم میشود لذا جز لیزرهای نیمه تهاجمی ( در مقایسه با فراکشنال CO2 ) تقسیم بندی میشود لذا در پوت های حساس و همچنین در روزهای افتابی بهتر است به جای لیزر فراکشنال سی او تو از لیزر فوق جهت درمان های مختلف استفاده کرد . نهایتا این پزشک متخصص و با تجربه است که تصمیم میگیرد که برای چه مشکلی و برای چه نوع پوستی ( حساس یا غیر حساس - پوست روشن یا سبزه یا تیره ) کدام نوع دستگاه را استفاده کند و داشتن لیزرهای مختلف با مکانیسم های متفاوت دست پزشک را در تصمیم گیری باز میگذارد و پزشک میتواند بهترین متد لیزر درمانی را با یک لیزر خاص و بعضا ترکیب دو دستگاه لیزر استفاده نماید.

 

 

 

 

انجام مراقبت های زیر در استفاده از لیزر های لایه بردار بسیار کمک کننده است :

 

◾ استفاده از بی رنگ کننده های پوست نظیر هیدروکینون چند هفته قبل انجام لیزر پیشنهاد می شود تا میزان تحریک پذیری سلول های رنگدانه ای پوست را به حداقل برساند.

◾ مراقبت کامل از تابش اشعه آفتاب تا 3 ماه پس از انجام لیزر CO2 و یک ماه پس از انجام لیزر اربیوم  ، ضروری است . لذا بهتر است در کشور ما در فصول تابستان استفاده نشود و بهترین زمان برای انجام لیزر بین ماه های آبان ماه تا اسفند ماه می باشد.

استفاده از داروهای ضد ویروس تب خال در بیمارانی که سابقه بروز تبخال دارند لذا چنانچه سابقه بروز تبخال در هر نواحی صورت را دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

◾ آبرسانی موثر و مفید پس از لیزر که معمولا 24 تا 48 ساعت پس از انجام لیزر بعد از باز کردن پانسمان اولیه صورت می گیرد و توسط شستشوی صورت بطور مکرر با سرم فیزیولوژی و یا کرم های مخصوص انجام می گیرد.

◾ بهتر است لیزر های لایه بردار را در فصولی که آفتاب کمتری وجود دارد، انجام داد .

◾ امتناع از کندن پوسته ایجاد شده بعد از لیزر سبب جلوگیری از ایجاد اسکار و تغییر رنگهای ناخواسته پوست می شود . لذا به هیچ عنوان دلمه ها یا پوسته های ایجاد شده را نکنید.

 

 

موارد استفاده از لیزر های CO2 و اربیوم عبارتند از :

 

◾اصلاح چین و چروک های ظریف که در حالت عادی بر روی پوست صورت دیده می شوند .(دسته اول)

◾ تراشیدن اسکار اعمال جراحی قبلی و یا اسکار جوش های صورت .

◾ اصلاح نسوج کلوئید که با دو مکانیسم الف : کاهش حجم کلوئید ب: کاهش تغییر رنگ کلوئید انجام می شود .

◾ ضایعات برجسته پوست نظیر ضایعات کراتوز پوستی که در اثر سن یا تابش آفتاب ایجاد می شود.

 

مواردی که لیزر موثر نمی باشد یا ناکافی است :

◾خطوط دینامیک صورت که در اثر حرکات عضلات صورت ایجاد می شود .

◾ شکست های عمیق صورت نظیر خط خنده ، (بینی لب) و خط اخم شدید.

◾ افتادگی و شل شدن پوست بر اثر افزایش سن

◾ خطوط و چروک های نواحی غیر از صورت ، دست و گردن

 

 مواردی که استفاده از لیزر های لایه بردار CO2 و اربیوم ممنوع است :

◾ تب خال فعال

◾ سابقه استفاده از کرم ریتنوئین (به فاصله کمی قبل از لیزر)

◾ پوست های خیلی تیره (تیپ 5 و 6)

◾ سابقه بیماری های مزمن نظیر دیابت و نارسائی کلیه ، اختلال ایمنی ، بیماری های هپاتیت و ایدز

◾ استفاده در نواحی کلوئید ساز یا در بیمارانی که سابقه بروز کلوئید دارند.

◾ در کسانی که آزمایش خون آنها Hiv مثبت HBC-AG HBS-AG مثبت هستند.

 

موارد هشدار:

بعد از لیزر CO2 و اربیوم به مدت 72 ساعت پوست متورم و صورتی رنگ می شود در صورتیکه پانسمان بر روی محل لیزر شده دارید بعد از 24 ساعت می توانید با حمام کردن به آهستگی پانسمان را برداشته و با استفاده از شامپو های خنثی حمام کنید سپس روزانه با استفاده از سرم فیزیولوژی سطح لیزر شده را بطور مکرر مرطوب نگه دارید و از کرم های ضد آفتاب و مرطوب کننده به طور روزانه استفاده نمائید تا تغییر رنگ بوجود آمده در سطح پوست به تدریج رفع شود.

برای عادی شدن پوست و دیدن نتیجه لیزر انجام شده چند ماهی وقت لازم است و باید توجه داشته باشید که نتایج بدست آمده دائمی نمی باشد و ضروری است مراقبت های ضروری از پوست را تداوم بخشید.