كاربرد ليزرها در كاهش موهاي زائد و جوان سازي


این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیزر موهای زائد

 

موهای زائد یکی از شایعترین علل مراجعه افراد به کلینیک های پوست و لیـزر مـی باشـد. روش هـای سنـتی   تاثیری در از بین بردن فولیکول مو ندارد . بنابراین استفاده از کرم های مو بر، اپیلاسـیون، اپی لیدی، تراشیدن، بند انداختن یا روشهای دیگر موجب بازگشت موهای ناخواسته به همان تعداد ، ضخامت و رنگ قبلی می شوند.

 

 

آناژن (مرحله رشد): طـی آن مــو دارای حداکــثر ضـخــامت و رنگ است . در این مرحـله اشـعه لیزر بیشــترین اثر تخریبـــی را روی فولیـکول مو دارد .

 

کاتاژن (مرحله توقف رشد):ضـخـامت فولیـکول رشــد یافـــته کاهش می یابد و از پیاز مو که مسئول تغذیه رسانی آن است جدا می شود.

 

تلوژن (مرحله استراحت ): در این مرحلـه تمام فعـالیتها ی رشـد متوقف می شود . در نواحـی مختلف بدن مـدت این دوره تفـاوت دارد . مرحله تلوژن در مـوی سر به مدت تقـریباً 100 روز و دیگـر نواحی بدن تا 6 ماه طول می کشد .

لیزر الکساندرایت سریعترین ، موثرترین و کم خطرترین لیزر موجود در دنـیا بـرای درمان موهای زائد به شمار می رود . در یک زمان بسیار کوتاه (در حد هـزارم ثانیــه ) نور لیزر با شدت بالا  به پوست تابیده و همزمان دهها فولیکول مو را تخریب می کنـد، اغلب موهای زائد تخریب شده از سطح پوست پاک می شوند و مابقی در عرض 1 تا 2 هفته خودبخود ریزش پیدا می کنند .

لیزر موهای زائد

 درباره لیزر

لیزر موهای زائد

 

همیشه بشر به دنبال روشی برای حفظ جوانی و طراوت بوده است که با حداقل عوارض بتواند به نتایج مطلوب برسد. و در عین حال حداقل دوره نقاهت را داشته باشد.

عملا از میان خیل روش های قدیمی جوانسازی پوست انواعی که باعث زخمی شدن یا لایه برداری شدید پوست می شود (شامل لیزرهای زخمی کننده مثل لیزر co2 و اربیوم،پیلینگ شیمیایی عمیق تا متوسط و ماکرودرم ابریژن به علت زخمی کردن پوست ،دردناک بودن ،نیاز به بیحسی موضعی یا عمومی داشتن و عوارضی چون لک،اسکار و عفونت روزبروز متقاضیان کمتری در میان مراجعین داشته اند.

از طرفی رو شهای فراکشنال که به شکل نسبی عمل زخمی کردن پوست در سطح یا عمق را انجام می دهند هم در رنگ پوست نژاد شرقی خالی از عوارضی مثل تورم، قرمزی ،اسکار و عفونت و لک نبوده و میزان اثرات آنها پس از چند سالی که از حضور آنها در بازار زیبایی می گذرد هم به اذعان همه کمتر از ادعای اولیه بوده است.

 

موی زائد یا هیرسوتیسم علل متعددی می تواند داشته باشد ودر خیلی از موارد نیز علت مشخصی برای آن نمیتوان یافت وبه اصطلاح پزشکی ،ایدیوپاتیک است. بهترین راه رهایی از موهای زائد خصوصا کسانی که بسیار پر مو هستند استفاده از لیزرتوسط پزشک می باشد .البته که لیزر موی زائد نیز هیچگاه نمیتواند به طور کامل ودایمی موهای زائد را از بین ببرد .

در شرح چگونگی تاثیر لیزر بر درمان موهای زائد به طور خلاصه می توان گفت اشعه لیزر توسط رنگدانه های فولیکول مو (ملانین) و یا هموگولوبین جذب و موجب تخریب فولیکول های مو و ضایعات عروقی می گردد و در صورت کار صحیح به بافت های اطراف صدمه ای وارد نمی کند.قابل ذکر آنکه دستگاه های لیزر متعددی به این منظور ساخته شده اند که می توان به   NDYAG  ، ALEXANDRITE  ،DIODE وIPL  اشاره نمود که نهایتاً باعث رفع موهای زائد و ناخواسته پوست می شوند،لیکن عوامل متعددی در نتیجه درمان موثر می باشند. به همین جهت تعداد دفعات درمان از 4 تا 8 بار متغیر می باشد. به دلیل آن که موهای تیره قدرت جذب انرژی بیشتری دارند سریع تر درمان می شوند و موهای تیره و خشن بهترین پاسخ درمانی را دارا خواهند بود.

 

اولین اثر لیزر برروی موهای زائد دو هفته بعد از لیزر درمانی است پس در دو هفته اول لیزر ،مراجعه کننده هیچ اثری را نمی بیند ، بعد از دو هفته موهای لیزر شده سست و نازک تر میشود و رشدشان هم کمتر میشود و هر بار که لیزر تکرار میشود تراکم موها هم کمتر میشود تا اینکه بالاخره اکثر موهای زائد از بین می روند ، در ضمن در فواصل لیزر درمانی ( ماهی یک بار ) به بیمار توصیه میشود که موها را درصورت لزوم بتراشد ( با تیغ یا ریش تراش ) و توصیه اکید پزشک معالج اینست که درفواصل لیزر   از کندن موها   از ریشه مثل بند انداختن پرهیز کند چرا که کندن مو از ریشه با بند یا موچین یا کرم های موبر باعث میشود ریشه موها خراب شده و تاثیر لیزر درمانی کمترگردد. توصیه دیگر اینکه مراجعه کننده در فواصل لیزر از حضور مستقیم در جلوآفتاب برای جلوگیری ازبروز لک پرهیز کند و به طور مرتب نیم ساعت قبل از بیرون رفتن از ضدآفتاب استفاده کند

 

هر چه موها تیره تر و کلفت تر باشد تاثیر لیزر بیشتر است. لذا اکثر لیزرها روی موهای بور و کم رنگ تاثیر کمتری دارند و حدوداً میتوانند ۳۰ تا ۴۰درصد این مو  ها را از بین ببرند ولی لیزر هایی هم وجود دارند که روی موهای کم رنگ و نازک هم تاثیر نسبتاً خوب  دارند. نکته دیگر اینکه محل مو های زائد در اثر لیزر و تعداد جلسات آن تاثیر دارد مثلا در صورت معمولا مو های ناحیه چانه نسبت به سایر نقاط صورت به درمان با لیزر مقاوم تر است و به تعدادجلسات بیشتری برای درمان نیاز دارد

 

در ضمن نکته مهم دیگر اینکه  لیزر روی موهای سفید اثر ندارد؛ لیزرهایی بسیار خوب و موثری که در دنیا ساخته شده عملا بیشتر برای موههای زائد صورت کاربرد دارد و کاربرد این لیزرها برای سطح های وسیع پوست مثل مو های بدن عملا با مشکلاتی همراه است

 

 

لیزر چیست؟

 

لیزر نوری تك رنگ و تك طول موج است. در لیزر موهای زائد عمدتا نور لیزر در رنگدانه ملانینی كه در موها به وفور یافت می شود، جذب شده و سبب تخریب سلولهای سازنده مو میشود و به همین دلیل است كه هرقدر مو ضخیمتر و مشكی تر باشد ،ملانین بیشتری دارد که  نور لیزر را بهتر جذب كرده و راحتتر از بین می رود. در عین حال چون ملانین در خود پوست هم وجود دارد هرچه مقدار آن كمتر باشد، یعنی بیمار سفیدتر باشد، انرژی كمتری در پوست جذب شده و احتمال سوختگی ناشی از لیزر مو كمتر می شود.

 

 کدام  بیماران برای لیزر موهای زائد مناسب تر هستند؟

 

بیمار ایده آل، بیماری است كه پوستی روشن اما مویی مشكی و ضخیم داشته باشد. انتظاراتش واقع گرایانه بوده و اختلال هورمونی نداشته باشد. هرچند كه با پیشرفت هایی كه در زمینه لیزر و روشهای سرد كردن پوست به وجود آمده است بیمارانی كه پوستهای تیره تر دارند را هم می توان به شكل موثری درمان كرد. در مورد موهای بلوند، سفید یا قرمز كاهش دائمی موهای زائد غیرممكن است.

 

اگرچه رشد این موها را می توان با انجام لیزر گاه تا 3 ماه هم به تاخیر انداخت اما معمولا با همان تعداد و ضخامت و رنگ قبل مجددا رشد می كنند، بنابراین این  افراد درصورت تمایل می توانند با انجام لیزر هر 3 ماه، رشد موهایشان را تنها کنترل کنند.

 

 چه مراحل و بررسی هایی قبل از انجام لیزر باید صورت بپذیرد؟

 

ابتدا در مورد انجام لیزرهای قبلی، دفعات آنها و نتایج آنها صحبت می شود:

 

وجود اختلالات هورمونی و علائمی كه به نفع آنها وجود دارد (مثل نامنظمی سيكل قاعدگي،  ریزش موی سر، جوشهای مكرر صورت و سابقه نازایی): از آنجا كه اختلالات هورمونی در بسیاری از بیماران پرمو دیده می شود حتما بیمار باید از این جهت بررسی شود و گرنه درمان با لیزر تاثیر نداشته و به درازا  خواهد كشید.

 

 مصرف بعضی داروها كه میتوانند منجر به رویش موهای زائد شوند : كورتونها، هورمونها و مینوكسیدیل این داروها باعث رشد موهای زائد می شوند. در این بیماران لیزر اثر مناسب را نخواهد داشت.

 

 وجود بعضی بیماریها مثل پسوریازیس،  لیكن پلان، ویتلیگو (برص): در این بیماران احتمال پیدایش ضایعات در محل لیزر وجود دارد.

 

 سابقه اسكار هیپرتروفیك یا كلوئید (گوشت اضافه محل عمل):  انجام لیزر در  این بیماران احتمال دارد ،سبب ایجاد اسكار هیپرتروفیك شود و بهتر است انجام نگیرد.

 

 سابقه تبخال مكرر: در این بیماران از 24 ساعت قبل تا یك هفته بعد از لیزر باید داروهای ضدتبخال مثل آسایكلوویر استفاده شود.

 

 سابقه عفونت فعال مثل جوشهای چركی: در صورتی كه بیمار جوش چركی یا هر كانون عفونی دیگری در محل لیزر مو داشته باشد باید تا زمان درمان آن عفونت لیزر به تعویق بيفتد.

 

 برنزه بودن(tanning): به هر روشی كه فرد باعث برنزه شدن پوست خود شده باشد،  اعم از آفتاب گرفتن یا سولاریم،  احتمال سوختگی پوست و ایجاد لك به دنبال ليزر بسیار زیاد است. در این بیماران بهتر است درمان تا زمان از بین رفتن رنگ به تعویق بیفتد و در این مدت بیمار از تركیبات ضدلك و ضدآفتاب استفاده كند.

 

 وجود تاتو یا خال یا كك و مك در محل لیزر: از آنجا كه انجام لیزر مو می تواند باعث كمرنگ شدن این ضایعات شود باید از قبل به بیمار در مورد این مسئله تذكر داد.

 

 مصرف ایزوترتینویین (نوعی تركیب vita مثل راكوتان كه برای درمان جوشهای مقاوم به كار میرود): اگر بیمار از این دارو استفاده می كند چون باعث حساس شدن شدید پوست به نور لیزر و افزایش احتمال سوختگی و اسكار و لك میشود حداقل 6 ماه باید لیزر مو را به تعویق انداخت.

 

 مصرف داروهای حاوی طلا: این داروها در بعضی بیماران رماتیسمی به كار می روند و نباید در این بیماران لیزر انجام داد.

 

 سابقه بیماریهایی مثل لوپوس: اين بيماريها پوست را به نور حساس می كنند و بهتر است لیزر در آنها انجام نشود.  هرچند كه هیچ مدركی دال بر صدمه به جنین در لیزر مو وجود ندارد اما بهتر است در بیماران باردار لیزر را به تعویق بیندازیم.

 

 چه تعداد جلسه برای درمان موهای زائد كافی است؟

لیزر موهای زائد

پاسخي قطعی به این سؤال نمی توان داد چون بسته به فرد و محل مورد درمان تعداد جلسات متفاوت است. مثلا لیزر موهای صورت بیشتر از ناحیه زیر بغل طول می كشد و در كل به طور متوسط 7-3 جلسه درمان لازم است ولی ممكن است بیشتر یا كمتر طول بكشد و درصورت وجود زمینه اختلالات هورمونی به درازا می كشد.

 

 علائم تأثیر لیزر روی موهای زائد چیست؟

 

 كاهش تعداد موها

 

 كاهش سرعت رشد

 

 نازك شدن موها

 

 كمرنگ تر شدن موها كه همه اینها منجر به طبیعی تر شدن منظره محل درمان می شود

 

 لیزر موهای زائد میتواند چه عوارضی داشته باشد؟

 

 سوختگی 

 لك 

 عفونت  

 عدم جواب  

 فولیكولیت و آكنه

 

 چه آمادگیهایی برای انجام لیزر باید داشت؟

لیزر موهای زائد

 

 6 هفته قبل: بیمار از كندن مو به وسیله موم و الكترولیز خودداری كند اما می تواند از تراشیدن یا كرمهای موبر استفاده كنید

 

ند. آفتاب گرفتن ممنوع است و باید  از تركیبات ضدآفتاب استفاده كند. بیمارانی كه پوست تیره تر دارند باید از كرمهای روشن كننده استفاده كنند.

 

 روز قبل: ناحیه مورد درمان را بتراشد به نحوی كه تنها يك میلیمتر از نوك مو از پوست بیرون باشد. اگر بیمار سابقه تبخال دارد مصرف آسایكلوویر را شروع كند.

 

 روز درمان: برای 1.5-1 ساعت كرم بی حس كننده حاوی لیدوكائین و پریلوكائین استفاده میشود. اگر ناحیه مورد درمان بزرگ باشد برای جلوگیری از عوارض این داروها از پماد پیروكسیكام استفاده می كند.

 

 برای كاهش درد و عوارض  لیزر از چه روشی استفاده میشود؟

 

به غیر از تركیبات بی حس كننده و ضد درد ضمن لیزر از روشهای مختلفی برای سرد كردن پوست استفاده می شود. این روشها شامل استفاده از ژل سرد، هوای سرد، شیشه های سرد و اسپری سردكننده است. در میان این روشها ژل سرد كمترین تاثیر را دارد و اسپری سردكننده موثرترین است.

 

 فاصله جلسات از هم چقدر است؟

 

بسته به محل لیزر دارد و بین يك تا 2 ماه است. بهترین معیار فاصله بین لیزرها، زمانی است كه طول می كشد تا تعداد قابل توجهی از موها در بیاید. بیمار ایده آل، بیماری است كه پوستی روشن اما مویی مشكی و ضخیم داشته باشد. انتظاراتش واقع گرایانه بوده و اختلال هورمونی نداشته باشد

 

 چه مراقبتهایی پس از لیزر صورت مي گیرد؟

 

ممكن است ورم و قرمزی در محل وجود داشته باشد كه گذاشتن یخ می تواند سبب كاهش آن شود. معمولا نیازی به استفاده از مسكن نيست. گاهی اطراف ریشه موها دلمه میبندد كه 10-7 روز طول می كشد، در این موارد از پمادهای آنتیبیوتیك استفاده میكنیم تا دلمه ها بریزند. ممكن است رشد موی لیزر شده يك تا  2 هفته بعد از لیزر هم ادامه پیدا كند بعد از آن بریزد. بیمار باید از آفتاب پرهیز كند زیرا به خصوص در افراد با پوست تیره تر ممكن است 3-2 ماه طول بكشد تا اثر برنزه كننده آفتاب از بین برود و در اين بین شكل درمان بیمار را به تعویق بیندازد. باید توجه داشت در بعضی بیماران كه سابقه عوارض لیزر مو وجود دارد یا به عللي احتمال عوارض در آنها بیشتر است، می توان از تست استفاده كرد. در این حال بیمار یك نقطه را لیزر می كند و یك هفته بعد ویزیت می شود كه اگر مشكلی نداشت درمان را شروع می كنیم.