علت پوسته پوسته شدن سر چیست و چطور برطرف می شود؟


شوره سر در دو حالت می تواند رخ دهد . به دنبال خشکی زیاد پوست سر و یا همراه با چربی زیاد موهای سر که هر کدام در مان خاص خود را نیاز دارد .
شوره شدید سر می تواند ناشی از درماتیت سبوره و یا بعضی بیماریهای پوستی مانند پسوریازیس باشد .
درماتیت سبورئیک بیماری شایع و قابل کنترل پوستی است که با قرمزی و پوسته ریزی و خارش مشخص میشود.شایعترین محل این بیماری سر است ولی گاهی اطراف بینی,ابروها, پلک و پشت گوشها را درگیر میکند.
در این عارضه، التهاب و پوسته ریزی وجود دارد و ناحیه مبتلا ممکن است قرمز شود. به طور معمول در نواحی که سبوم یا چربی زیاد است، به وجود میآید مثل پوست سر، صورت و تنه. به همین علت در دوران نوزادی و پس از بلوغ که فعالیت غدد چربی صورت زیاد است، رخ میدهد. البته هیچ ارتباطی میان افزایش یا کاهش ترشح سبوم وجود ندارد و بیماران مبتلا به درماتیت سبوره ای، الزاما چربی بیشتری در صورت یا پوست سرخود ندارند.


عوامل بروز، متعددند و شامل وجود سبوم یا چربی، مخمر میکروسکوپی پیتروسپوروم اووال، فعالیت آنزیم هضم کننده چربی یعنی لیپاز، عملکرد دستگاه ایمنی، رطوبت محیط و استرس است. درماتیت سبوره ای در بیماران مبتلا به AIDS بیشتر است که شاید علت آن، ضعف دستگاه ایمنی و افزایش فعالیت گونه های بیماریزای مخمر پیتروسپوروم اووال است. به طور معمول هر عامل حساسیت زا مانند مخمر پیتروسپوروم اووال، میزان آنتی بادی IgE را زیاد میکند. افزایش این آنتی بادی با نشانه های حساسیت مانند قرمزی، التهاب و خارش همراه است. جالب است بدانید که درماتیت سبورهای در نواحی از صورت که حرارت زیاد است، بیشتر به وجود می آید. احتمال درماتیت سبوره ای در بیماران مبتلا به پارکینسون بیشتر است. گاهی علت آن نامشخص است و گاهی به علت داروهایی است که این بیماران استفاده میکنند. از آنجایی که بیماران مبتلا به بیماریهای دیگر مغز و اعصاب نیز به درماتیت سبوره دچار میشوند، پزشکان احتمال میدهند که افزایش فعالیت دستگاه سمپاتیک یا ترشح زیاد هورمون های مردانه (آندروژن) یا هورمون تحریک کننده تولید ملانین یا ملاتونین، از علتهای بروز درماتیت سبوره است. وقتی نوزاد یا شیرخواری به درماتیت سبوره مبتلاست، در ۷۳ درصد موارد، مخمر پتیروسپوروم اووال وجود دارد و به طور معمول این حالت به صورت ارثی به وجود می آید و افزایش احتمال بروز آلرژی در خانواده وجود دارد. وقتی بیمار مبتلا به درماتیت سبوره، فرد بزرگسال است، در بیشتر آنان در پوست سر و ناحیه صورت، میزان زیادی مخمر پتیروسپوروم اووال وجود دارد.


در عارضه شوره سر به طور ساده فقط پوسته ریزی پوست سر بدون التهاب اما به صورت منتشر مشاهده میشود. در درماتیت سبوره، قرمزی، پوسته ریزی و گاهی ترشحات وجود دارد. گاهی پوسته ریزی خفیف با پوسته های ظریف و خشک روی ابروها، مژه ها، چین میان لب و بینی و پشت گوش، موهای صورت آقایان (ریش و سبیل) و ناحیه جلوی جناغ سینه وجود دارد. چین های زیر پستانها، کشاله ران، باسن و ناف نیز ممکن است درگیر باشد. به طور معمول، شکل ضایعات به اینگونه است که پوسته های ضخیم کمی به هم چسبیده، زرد و چرب وجود دارند. گاهی به علت خارش و انتقال آلودگی و میکروب به ناحیه خراش پوست، ممکن است عفونت ثانویه به صورت فولیکولیت یا عفونت فولیکول مو رخ دهد. گاهی اوقات التهاب لبه پلک به وجود می آید و قرمزی و پوسته ریزی لبه پلک و مژه ها مشاهده میشود و ممکن است قرمزی و التهاب چشمها نیز وجود داشته باشد. درماتیت سبوره در نوزادان به این شکل است که پوسته های بزرگ قرمز در پوست سر، ناحیهای که پوشک بسته میشود و ناحیهای از دست و پا که خم میشود مانند چین جلوی آرنج و پشت زانو به وجود می آید.
هیچ راهی برای پیشگیری یا درمان کامل این بیماری وجود ندارد ولی با درمان منظم بیماری قابل کنترل است. این بیماری قابل سرایت به دیگران نیست . برای کنترل شوره سر در جوانان رعایت موارد زیر مفید است:
_ هر روز سر خود را با شامپوهای معمولی بشویید.
_ در صورت عدم کنترل شوره سر از شامپوهای ضد قارچ مثل کتوکونازولketoconazol ,سلنیوم سولفایدselenium sulfide پیریتیون زینک Zinc pyrithione یا تارtar استفاده کنید.
_ این شامپو ها باید 10-5 دقیقه روی سر بماند سپس آبکشی کنید.
_ ابتدا یک روز در میان سر خود را با شامپو های طبی بشویید تا بیماری کنترل شود سپس هفته ای یکبار از این شامپو ها استفاده کنید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

کلینیک تخصصی و فوق تخصصی تسنیم با مجرب ترین کادر پزشکی و جدیدترین تکنولوژی روز دنیا آماده ارائه خدمات به شما عزیزان میباشد