ریزش مو


این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)


ریزش مو دربین زنان ومردان یک مشکل جدی است. از عواملی که ممکن است موجب ریزش مو شود میتوان به دارو، مشکلات تیروئیدی، کمبودآهن در بدن اشاره کرد و در اغلب موارد آلوپسی مردانه است که با افزایش سن و عوامل ژنتیکی رابطه مستقیم دارد.
اکثرمردم روزانه بین 70 تا 150 تار موی سرشان راازدست میدهند که عمدتا" درحین شستشو،شانه زدن و یا بستن موی سراست.
معمولا" کم موشدن زمانی قابل توجه است که ریزش موبیشترازرویش موباشد و حدود 40% ازچگالی موی سرازدست برود.
برای تائید ریزش غیرطبیعی مو وبررسی شدت آن حدود 100-50 تارمورابا انگشتان گرفته ملایم بکشید درحالت طبیعی 5-4 تارموکنده می شود امااگربیشترکنده شود ریزش مو غیرطبیعی است.
مو ازدوبخش تشکیل شده است: ساقه وریشه. جنس ساقه موازکراتین است.کراتین پروتئینی است که درترکیب ناخن ها وساخت بخش عمیقی ازپوست وجوددارد وریشه که به شکل پیاز است درپوست فرد رفته وباعث چسبندگی موبه پوست سر میشود.
به طورمتوسط موها درماه 1 سانتیمتر رشد میکنندوطول عمرهرتارموبین 2 تا 6 سال است وازدست دادن 25 تا 100 تارمودرروز طبیعی است.
قرارگرفتن مراحل مختلف موها دریک زمان: دریک دوره زمانی ، بیش از 75% موها درمرحله رشد قراردارند و 1% درمرحله استراحتند و کمتراز 25% درمرحله ریزش.
رشد موها تحت تاثیر عوامل مختلفی چون فصول، عوامل ژنتیکی و عوامل هورمونی قرارداردو در نهایت چرخه رشد مو هم همچون سایر اعضای بدن پیرمیشود وازپنجاه سالگی به بعد کوتاه ورشد موها آهسته میگردد.
علل ریزش مو
از عواملی که موجب ریزش مو میشود می توان به عواملی همچون بیماری ،شرایط خاص فیزیکی و یا معالجه بعضی ازبیماریها اشاره کرد که این موارد شامل: تب بالا، بیماری تیروئید، زایمان، پروتئین نا کافی درغذا، کمبودآهن، معالجات سرطانی، استفاده ازداروهای خاص و علل دیگر.
ریزش موازدوطریق صورت میگیرد:
1-ریزش موی تدریجی: بخش مشخصی از نواحی موریزش می کند درحالیکه باقی پوست سریک پوشش کافی ازموراحفظ می کند.
2-ریزش موی کلی: کاهش یکنواخت مو دتمام سربدون اینکه رشد معمول مودیده شود.
5 توصیه برای جلوگیری ازریزش مو
1-استفاده ازسبزی ها و میوه های تازه همچون کرفس،جعفری،کاهو به مقدارزیاد توصیه میشود. اسفناج یک منبع غنی ازآهن است که باعث تقویت استخوانها،ناخن ها و موها میشود وهمچنین باعث تقویت رنگدانه های مو میشود.
2-پس از حمام کردن بهتراست به جای ژل که باعث خفه شدن مومیشود ازروغن های گیاهی مفید و سالم استفاده شود و هیچ گونه روغنی نباید بیشتراز3 ساعت روی سربماند پس ازآن باید به خوبی شسته شود.
3حنا یکی ازگیاهان مفیدی است که تاثیرآن به هیچ وجه با شامپوهای حنا قابل مقایسه نیست.
4-سبوس برنج گیاه مفیدی است که میتوان ازدم کرده ی آن بجای چایی برای تقویت موها استفاده کرد.
5-ازتماس موها با گردوخاک و دود زیاد خودداری کنیدکه دشمن موهستند ودرپایان توصیه میشود تا حدامکان ازسشواراستفاده نکنید ودر صورت ضرورت حرارت آن کم باشد وازشانه های چوبی به جای پلاستیکی استفاده کنید و ازشانه کردن مودرحمام خودداری نمائید.


محتوای بیشتر در این بخش: « دلایل علمی ریزش مو