مونالیزا


 

این عمل نخستین پروسه درمانی در این زمینه است که مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار گرفته است

بسیاری از زنان با انجام درمان مونالیزا تاچ به نتایج قابل توجهی دست می یابند‌.

از مونالیزا تاچ برای درمان آتروفی واژن استفاده می‌شود؛ عارضه‌ای که اغلب با یائسگی و نازک شدن دیواره واژن همراه است. این معضل باعث دردناک شدن مقاربت جنسی و اختلال ادراری می‌شود. برآوردهای انجمن یائسگی آمریکای شمالی (NAMS) حاکی از آن است که ۲۰ تا ۴۵ درصد از زنان میانسال و سالخورده دچار آتروفی واژن می‌شوند. آماری که میلیون‌ها نفر از زنان را شامل می‌شود. با این وجود، شمار زیادی از زنانی که از آتروفی واژن رنج می‌برند، به انجام درمان روی می‌آورند.

در پروسه مونالیزا تاچ از یک لیزر کم‌توان برای درمان آتروفی واژن استفاده می‌شود. این لیزر با تحریک روند تولید کلاژن در داخل واژن، باعث بازیابی رطوبت و دیواره مخاطی واژن می‌شود. لیزر مورد استفاده در پروسه مونالیزا تاچ به مانند لیزر درمانی پوست به بیهوشی نیازی ندارد. این فرآیند فاقد عوارض جانبی است و صرفا باعث قرمزی یا تورم در اطراف محل تحت درمان می‌شود.

در حال حاضر، از پروسه درمانی مونالیزا تاچ در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های درمانی استفاده می‌شود. پیش از آنکه ایالات متحده به این عرصه وارد شود، این لیزر در ایتالیا مورد آزمایش قرار گرفته بود. نتایج به دست آمده از آزمایشات اولیه حاکی از تاثیر مثبت این پروسه درمانی در رفع مشکلات بیماران بوده است.

یکی از زنانی که از این لیزر استفاده کرده می‌گوید: این روش باعث تغییر زندگی من شده است٬ تا قبل از آن نمی‌توانستم به خوبی با همسرم رابطه‌ی جنسی داشته باشم و حالا این مسئله به راحتی انجام می‌شود.

هرچند ممکن است که فرآیند کاملا وقت‌گیر به نظر برسد٬ اما هر جلسه‌ی آن تنها ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد و نیازی به بیهوش کردن ندارد. از آن بهتر اینکه هیچ دردی نداشته و دوران نقاهتی هم ندارد.

یکی از بیماران از تجربه‌ی انجام این عمل می‌گوید: همه چیز خوب بود. هیچ دردی نداشتم. انگار مثلا دستم را گذاشته بودم روی یک میکروفن و پوستم می‌لرزید٬ یک چنین احساسی داشتم. شما می‌دانید که یک اتفاقی دارد میافتد اما اتفاق ناخوشایندی نیست.

یکی دیگر از کسانی که از این روش استفاده کرده کریستین است که می‌گوید: خیلی جالب بود٬ عمل من فقط 15 دقیقه طول کشید. من متوجه شدم که این عمل چقدر برای سلامت من خوب بوده و تأثیر زیادی بر روحیه‌ام داشته است.

تعداد جلسات انجام این روش٬ در افراد مختلف متفاوت است اما در کل زنان لازم است که سه جلسه از روش مونالیزا تاچ استفاده کنند. پزشکان معتقدند که این روش به زودی در سرتاسر جهان سر و صدای زیادی به پا خواهد کرد٬ چون می‌بینیم که روز به روز بر تعداد زنانی که در دوران پس از بارداری هستند و دوست دارند این روش را انجام دهند افزوده می‌شود. بیشتر آنها دوست دارند تا با کمک این روش بتوانند پوست و اندامشان مثل دوران پیش از بارداری شود

این روش درمانی برای همه زنانی که با خشکی و تحلیل رفتن واژن به خاطر تغییرات هورمونی مواجه شده اند قابل استفاده و مناسب است و ایجاد این مشکل برای زنان با گذشت زمان غیر قابل اجتناب می باشد مونالیزا یک روش ایده آل برای افرادی است که به دنبال استفاده از روش های درمانی کمتر تهاجمی در مقایسه با روش های جراحی سنتی است.برای.
لیزر مونالیزا برای چه کسانی توصیه نمی شود؟
در ارتباط با استفاده از این روش هیچ استثنایی برای افراد تعریف نشده است، به غیر از افرادی که به بیماری های جدی موضعی یا سیستمیک مبتلا باشند. معمولاً، تمام زنان در سنین یائسگی می توانند از مزایای این روش درمانی بهره مند شوند، با این وجود، پزشک شما باید مناسب بودن استفاده از این روش را برای شما بررسی و مشخص کند.

در زمینه زیباسازی واژن، درمان افتادگی مثانه و بیاختیاری ادرار فعالیت دارد. در این مرکز پزشکی از دستگاه پیشرفته مونالیزا تاچ استفاده میشود. لیزر مونالیزا تاچ امروزه یکی از موثرترین روشهای درمانی غیرجراحی و بدون نیاز به دارو است که برای پیشگیری و درمان از آن استفاده میشود

این روش دردی ندارد. بیماران تنها گرمای مختصری را حس میکنند. در مواردی که مربوط به بخش بیرونی ناحیه تناسلی است٬ حدود ۱۵ دقیقه قبل از به کار بردن لیزر٬ از کرمهای بیحسی استفاده میشود٬ هرچند این کار چندان ضروری نیست.
نتایج لیزر چه زمانی خود را نشان داده و چقدر ماندگاری دارد؟
تعداد جلسات لیزر به نیازهای فردی بستگی دارد. برای اکثر بیماران٬ یک جلسه کافی است. در مواردی مانند عدم کنترل در فشار ادراری٬ معمولا جلسات تکرار میشود. اگر این روش بر روی زنان بعد از زایمان انجام شود٬ نتایج آن تا زایمان بعدی ادامه خواهد داشت. سفت کردن و بالا بردن میزان انعطافپذیری واژن باعث کمتر شدن میزان آسیبهای احتمالی در زایمان بعدی خواهد شد.
توصیههایی برای بعد از عمل
بعد از انجام لیزر٬ فرد میتواند به روال عادی کارهای روزانه خود بازگردد. اما بهتر است به این چند توصیه هم توجه کنید:
• سعی کنید تا ۷ روز رابطهی جنسی نداشته باشید
• تا یک هفته دوش آب داغ نگیرید
• از بلند کردن چیزهای سنگین تا یک مدت خودداری کنید
• فعالیتهای فیزیکی خود را کم کنید

این پروسه درمانی توسط متخصصین زنان انجام میشود. متخصصین امر باید از تجربه کافی در زمینه انجام لیزر مونالیزا تاچ برخوردار باشند. این لیزر به طور معمول کمتر از ۱۵ دقیقه به طول میانجامد. قبل از انجام لیزر درمانی یک اسفنج در داخل واژن قرار داده میشود تا فضای داخلش تا حد امکان خشک شود. این امر ناراحت کنندهترین بخش این پروسه درمانی است. سپس، پروب لیزری در داخل واژن قرار داده میشود. با ورود پروب، بیمار یک لرزش خفیف در داخل واژن احساس میکند که تقریبا بدون درد است. این فرآیند در حدود ۵ دقیقه به طول میانجامد. در پایان، پروب از واژن خارج شده و پروسه درمان به اتمام میرسد.
دوره نقاهت لیزر مونالیزا تاچ
از آنجایی که این پروسه درمانی تقریبا بی درد است، بیماران میتوانند پس از اتمام درمان به انجام فعالیتهای عادی خود بپردازند، ورزش کنند و یا به یک حمام آب گرم بروند. به بیماران توصیه میشود که تا ۵ روز از انجام رابطه جنسی خودداری کنند تا سطح داخلی کانال واژن به طور کامل التیام پیدا کند.

بهبودی کامل به چند پروسه درمانی نیاز دارد؟

بیمارانی که پس از انجام آزمایشات لازم تحت درمان قرار می‌گیرند، معمولا پس از ۸ تا ۱۲ هفته به طور کامل بهبود می‌یابند. بیشتر بیماران پس از اولین پروسه درمانی بهبود پیدا می‌کنند، اما به توصیه پزشک به جلسات درمانی خود ادامه می‌دهند تا به نتایج بهتر و بلند مدت‌تری دست یابند

 

دستگاه تناسلی در بانوان مانند هر ارگان دیگری از بدن انسان در اثر افزایش سن به ویژه در دوران یائسگی بعلت کاهش میزان استروژن دچار تغییر و تحولاتی می شود. بیش از 50% بانوان پس از یائسگی از مشکلات ناشی از آتروفی واژن رنج می برندکه بر کیفیت زندگی آنها تاثیرگذار است. علاوه بر این شمار بانوان جوانی که برای عمل های جراحی زیبایی به پزشک متخصص خود مراجعه می کنند رو به افزایش است. در این خصوص DEKA تکنولوژی جدیدی بنام Monalisa Touchرا بعنوان راه حلی برای رفع چنین مشکلاتی ارائه می کند که به دور از تاثیرات منفی درمان های دارویی می باشد.

سیستم Smartxide2 با هندپیس های V2LR، جدیدترین لیزر زنان با نام تجاری Monalisa Touch است که درکاربردهای زیر مورد استفاده قرار می گیرد. درمان آتروفی مخاط واژن، جراحی شلی واژن، درمان تکرر ادرار، کلیه جراحی های زیبایی دستگاه تناسلی، برای رسیدن به این هدف کمپانی DEKA پالس خاصی از لیزر Co2 را با نام D-Pulse) یا (DEKA Pulse طراحی کرده که کاملأ منحصر به فرد بوده و عوارض ناشی از استفاده ی لیزر CO2 در ناحیه واژن به حداقل کاهش می دهد. علاوه بر این سیستم اسکن ویژه ای بنام HiScan V2LR از دیگر مشخصات اختصاصی این دستگاه می باشد.

 

به منظور داشتن درک بهتر از این روش درمانی ابتکاری و منحصر به فرد، آگاهی از پیشینه لیزر مونالیزا مفید خواهد بود. شرکت سازنده لیزر مونالیزا، شرکت DEKA است که بیش از 30 سال سابقه درخشان در حوزه پزشکی دارد و اکنون یکی از معتبرترین شرکت ها در زمینه پزشکی و جزء یک گروه صنعتی بزرگ در زمینه اپتوالکترونیک است.

DEKA قادر به ساخت سیستم های لیزری با عملکردهای پیچیده است به طوری که تجربه و دانش ارزشمند آن در این زمینه قابل تحسین است. تحقیقات 30 ساله مستمر، این اجازه را به شرکت DEKA می‌دهد تا روش‌های نوآورانه و دستگاه‌های لیزری پیشرفته را از مرحله ابداع به مرحله اجرا برساند و دستگاه‌هایی را عرضه کند که حداکثر مزایا را فراهم نماید.

شرکت DEKA استراتژی های بنیادین و سرمایه گذاری های بزرگی را در زمینه اجرای ایده های جدید و بهبود آن ها در جهت ابداع عملکردهای نو در زمینه پزشکی انجام می‌دهد. از دیگر ویژگی های شرکت سازنده لیزر مونالیزا همکاری با بسیاری از مراکز تحقیقاتی معتبر است. DEKA به دلیل فعالیت مداوم در کارآزمایی های بالینی و تجزیه و تحلیل بافت شناسی و نیز داشتن بیشمار آزمایشگاه های تحقیقاتی جزء مراکز بین المللی واجد شرایط به شمار می رود. به همین دلیل می توان گفت DEKA توانایی ساخت هر نوع تجهیزات درمانی لیزری ایمن و اثر بخش را در بخش های درمانی مختلف از جمله پوست، گوارش، گوش و حلق و بینی، زنان، چشم، دندان، آنکولوژی (سرطان شناسی) و … دارد.

شایان ذکر است که پیشرفت عملکرد تکنولوژی جدید مونالیزا تاچ در حوزه زیبایی زنان تاکنون شگفت انگیز و انقلابی عظیم در این زمینه بوده است